Geslaagde brandveiligheidsoefening Leidsche Rijntunnel

Gepubliceerd op: 25-04-2012

Begin april oefenden brandweerkorpsen uit Utrecht en omgeving in de nieuwe Leidsche Rijntunnel in de A2. Het was een alarmerings- en opkomstoefening in verband met de nieuw te openen, derde tunnelbuis. De oefening werd begeleid door Veiligheidsregio Utrecht (brandweerdistrict) en Rijkswaterstaat. Doel was het toetsen van de uitrukvoorstellen die in het programma gemeenschappelijk meldkamersysteem (GMS) zijn opgeslagen. Daarnaast maakte de oefening de tijdelijke uitrukroute zichtbaar.

AUTEUR: Armand van Wijck

Om het toenemende verkeer in de regio Utrecht op te vangen wordt de A2 tussen Maarssen en knooppunt Oudenrijn verbreed. Ter hoogte van Utrecht integreert de nieuwe Leidsche Rijntunnel de verbreding met de gelijknamige Vinex-wijk. Twee van de vier tunnelbuizen waren al open; in het weekeinde van 16 april volgde de derde. Daaraan voorafgaand werd een brandweeroefening gehouden.

De zuidelijke tunnelmond van de Leidsche Rijn tunnel. (Beeld: RWS)

“Dit deel van de tunnel was tot nu toe nog niet opengesteld. De betrokken brandweerkorpsen zijn wel opgeleid en getraind, maar nog niet op deze zijde, de hoofdrijbaan richting Amsterdam”, vertelt medewerker en oud Rayon-officier Wout Werensteijn van Veiligheidsregio Utrecht. “Bij de ingebruikname van het tunnelgedeelte richting Den Bosch zijn er soortgelijke oefeningen gehouden met de brandweerkorpsen aan de noordzijde van de tunnel. Nu betrof het de zuidzijde, waarvoor weer andere brandweerkorpsen worden ingezet.” Aan de hand van een gesimuleerd ongeluk wisselden de meldkamers informatie en bevindingen met elkaar uit. Nadat er alarm geslagen was, ging een aantal eenheden naar de tunnel.

Werensteijn: “Uit de oefening bleek dat het nodig was om de betrokken mensen bekend te maken met de tijdelijke uitrukroute. Aangezien de tunnel nog steeds een bouwwerk is, deels al in gebruik en deels nog in handen van de aannemer, zijn er conflicterende situaties die wij duidelijk moesten maken aan alle partijen. De uitrukroutes bleken met wat aanpassingen – die na de oefening direct zijn aangepakt – goed te werken.”

Het betrof voornamelijk de inrichting, de aanduiding van de route en de bereikbaarheid van de brandweervoorzieningen in het werkvak van de aannemer. “De oefening is daarnaast waardevol geweest voor de uitkomst van de uitrukvoorstellen, want die bleken ook niet volledig aan de verwachting te voldoen. Ook hier was het mogelijk om de tekortkomingen direct te verbeteren, zodat alles gereed was voor de opening op 16 april”, aldus Werensteijn.

Informatiepalen

De tunnel is gebouwd met een gemeentelijke bouwvergunning volgens de tunnelwet uit 2006. “Daarom zitten er voorzieningen in die een optreden van de brandweer beter mogelijk maken, ook onder zware omstandigheden”, vervolgt Werensteijn. “De tunnel is volledig opengesteld voor het vervoer van alle gevaarlijke stoffen. Dat betekent dat de brandweer de tunnel veilig moet kunnen verkennen. Daarom staan er voor de tunnelmonden informatiepalen met een beeldscherm, waarop de verkeersleider live-beelden uit de tunnel kan tonen. Verder is er een nevenbuis, zodat de brandweer altijd bij het incident kan komen, ook al is de incidentbuis volledig geblokkeerd.”

In de tunnel is een ventilatiesysteem geplaatst dat zo is ontworpen dat de brandweer altijd genoeg zicht heeft om goed te kunnen werken. In de tunnelwand zit een blusssysteem: “Om de vijftig meter is er een kast met daarin een slanghaspel en een slangaansluiting met drukschuim. Dit maakt het mogelijk om met maximaal tweeduizend liter per minuut op een brand te kunnen pompen zonder dat daar een brandweerauto aan te pas komt.”

Zie ook: