Naar kennisbank
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

K100 – Pre-evaluaties onderzoek boortunnels

Algemene informatie

Auteur ir. H.A. Greve; ir M.W.P. van Lange; ir H. van Muijen
Uitgever CUR/COB
Uitgavedatum juni 1996
Gepubliceerd 1 mei 2016

Toepassingen

Tunnels

Samenvatting

Dit rapport geeft een zgn. prevaluatie van het onderzoek boortunnels, bij de uitvoering van de Tweede Heinenoordtunnel. In dit rapport wordt een koppeling gelegd tussen de voorgestelde predicties en metingen. Door de hoofdparameters van de verschillende deelprocessen te analyseren is een gevoeligheidsanalyse uitgevoerd. Aan de hand van deze analyse worden enkele conclusies en aanbevelingen geformuleerd ten aanzien van de te verwachten resultaten van de metingen. Hoofdstuk 2 geeft een analyse van het boren, waarbij het koppel en de vijzelkrachten worden...

Dit rapport geeft een zgn. prevaluatie van het onderzoek boortunnels, bij de uitvoering van de Tweede Heinenoordtunnel. In dit rapport wordt een koppeling gelegd tussen de voorgestelde predicties en metingen. Door de hoofdparameters van de verschillende deelprocessen te analyseren is een gevoeligheidsanalyse uitgevoerd. Aan de hand van deze analyse worden enkele conclusies en aanbevelingen geformuleerd ten aanzien van de te verwachten resultaten van de metingen.

Hoofdstuk 2 geeft een analyse van het boren, waarbij het koppel en de vijzelkrachten worden gemodelleerd via een eenvoudig denkmodel. Vervolgens zijn de hoofdparameters van deze modellen geanalyseerd en voor het te boren traject grafisch uitgezet. Tenslotte worden enkele opmerkingen gemaakt ten aanzien van de metingen. Hoofdstuk 3 behandeld het slurry transport. De voorgestelde metingen en predicties zijn afdoende om nuttige informatie te verkrijgen zodat geen nieuwe modellen worden opgesteld. Hoofdstuk 4 geeft een analyse van de scheidingsinstallatie voor het verwijderen van grond uit de boorvloeistof. Wegens gebrek aan informatie is een opzet gemaakt van een concept installatie. Vervolgens is aan de hand van deze opzet het scheidingsproces beschreven en geanalyseerd. Speciale aandacht heeft het effect van het scheidingsrendement op de voortgang van het boorproces gekregen. In hoofdstuk wordt een algemeen behandeling gegeven van de beschikbaarheid van TBM systemen. Voor zover relevant is praktijk informatie verwerkt in een fouten analyse. Kwantitatieve uitspraken over de beschikbaarheid kunnen moeilijk gegeven worden. Tenslotte worden in hoofdstuk 6 enkele conclusies en aanbevelingen gegeven.

Gerelateerde documenten

Risico’s en storingen bij geboorde tunnels – Eerste evaluatie K100
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Risico’s en storingen bij geboorde tunnels – Eerste evaluatie K100

Auteurs:
Ir. W. Broere en Ir. B. Polen
Uitgever: GeoDelft
Uitgave: september 1996 | Geüpload op: 1 mei 2016

Bij de aanleg en de exploitatie van de Tweede Heinenoordtunnel is een groot aantal metingen en experimenten uitgevoerd. Dit rapport maakt onderdeel uit van de rapportage ten behoeve van de eerste orde evaluatie voor de hoofdgroep boortechnologie. In het rapport word met name aandacht besteed aan de metingen en predicties die zijn uitgevoerd op het gebied van boorfrontstabiliteit. 

Bekijk document
K100 – Monitoring bij de tweede Heinenoordtunnel
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

K100 – Monitoring bij de tweede Heinenoordtunnel

Auteurs:
K.J. Bakker; W. van Schelt
Uitgever: Minister van Verkeer en Waterstaat
Uitgave: september 1999 | Geüpload op: 1 mei 2016

Eindrapport van de CUR/COB commissie K100. Zij heeft zich bezig gehouden met een omvangrijk meetprogramma bij de bouw van de Tweede Heinenoordtunnel. Dit is met behulp van vloeistof ondersteuning aan het boorfront gedaan.

Bekijk document
Evaluatie ingebruiknameproces renovatie Heinenoordtunnel
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Evaluatie ingebruiknameproces renovatie Heinenoordtunnel

Auteurs:
Karin de Haas et al.
Uitgever: COB
Uitgave: 10 januari 2025 | Geüpload op: 10 januari 2025

Dit rapport gaat in op de factoren die hebben geleid tot een succesvol ingebruiknameproces van de Eerste Heinenoordtunnel na de renovatie in 2023 en 2024. Ook worden op basis van het project aanbevelingen gedaan voor andere tunnelrenovaties.

Bekijk document
PDF
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Schade Oostbuis Westerscheldetunnel

Auteurs:
E. Sonke
Uitgever: Arcadis
Uitgave: 27 november 2023 | Geüpload op: 6 mei 2024

In juni 2023 is door de N.V. Westerscheldetunnel opdracht gegeven aan Arcadis Nederland BV (hierna Arcadis) om de stabiliteit van de constructie te beoordelen, de mogelijke oorzaak van de schade te onderzoeken en te adviseren over de te nemen maatregelen.

Bekijk document
XLSX
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Voorbeeld meetrapport exploitatiefase boortunnels

Auteurs:
-
Uitgever: COB
Uitgave: 16 januari 2024 | Geüpload op: 16 januari 2024

Dit Excel-document kan als gebruikt worden als voorbeeld van een meetrapport tijdens de exploitatiefase van een boortunnel.

Bekijk document
PDF
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

3D-scan Tunnel Pannerdensch Kanaal

Auteurs:
S. Verleysen
Uitgever: ProRail/Iv-Infra
Uitgave: 18 juli 2019 | Geüpload op: 16 januari 2024

Rapport van een 3D-scan in de boortunnelbuizen van de spoortunnel onder het Pannerdensch Kanaal met als doel de onrondheid en vervormingen te kunnen bepalen.

Bekijk document
COB AI