Naar kennisbank
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

The value of safety – evaluation on the cost effectiveness of safety measures in road tunnels in the Netherlands

Algemene informatie

Auteur B. Arends
Uitgever Technische universiteit Delft
Uitgavedatum 2003
Gepubliceerd 1 mei 2016

Toepassingen

Tunnels Ondergrondse inrichting

Samenvatting

Veiligheid in tunnels is al sinds de aanleg van de eerste tunnel in Nederland een issue. Gedurende enkele decennia stonden de meeste tunnels die werden aangelegd onder water. Hoewel hun ontwerpen niet veel op elkaar leken, leek hun veiligheidsconcept veel op elkaar. In de jaren ’90 veranderde dit standaardconcept door de introductie van boortunnels en landtunnels. Daarnaast nam de lengte van tunnels geleidelijk toe en leidde de discussie over het vervoer van gevaarlijke stoffen tot minder beperkingen op de rijksweg...

Veiligheid in tunnels is al sinds de aanleg van de eerste tunnel in Nederland een issue. Gedurende enkele decennia stonden de meeste tunnels die werden aangelegd onder water. Hoewel hun ontwerpen niet veel op elkaar leken, leek hun veiligheidsconcept veel op elkaar. In de jaren ’90 veranderde dit standaardconcept door de introductie van boortunnels en landtunnels. Daarnaast nam de lengte van tunnels geleidelijk toe en leidde de discussie over het vervoer van gevaarlijke stoffen tot minder beperkingen op de rijksweg voor dit soort vervoer. Tot slot wordt meervoudig ruimtegebruik steeds populairder. Hierdoor worden tunnels onderdeel van een meerlagensysteem, wat een grote impact heeft op het veiligheidsconcept. Daarom moest het veiligheidsconcept worden geëvalueerd.
Het doel van dit onderzoek was om de kosteneffectiviteit van veiligheidsmaatregelen in wegtunnels in Nederland te onderzoeken, waarbij enerzijds de investeringskosten van veiligheidsmaatregelen werden vergeleken en anderzijds het effect op het risico. Hiervoor zijn drie verschillende tunneltypes onderzocht: een geboorde, een land- en een afgezonken tunnel. Voor deze drie tunnels is getracht een economisch optimaal veiligheidsniveau te vinden.
De beoordeling van de risico’s in tunnels is gedaan met behulp van de probabilistische methode. Bij deze methode wordt een inventarisatie gemaakt van alle mogelijke gevolgen van ongevallen in tunnels. Aan al deze scenario’s worden vervolgens kansen toegewezen. Voor dit onderzoek zijn de gevolgen van ongevallen uitgedrukt in doden, gewonden en materiële schade. Om tot een economische evaluatie van de veiligheid te komen, werd aan alle slachtoffers een geldwaarde toegekend. Het risico op tunnelongevallen kan dan worden berekend door de som van de schadekosten van elk scenario maal de kans.

Gerelateerde documenten

Virtuele validatie van complex wegontwerp
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Virtuele validatie van complex wegontwerp

Auteurs:
J. Fijen
Uitgever: Hogeschool van Amsterdam
Uitgave: 21 januari 2019 | Geüpload op: 23 mei 2019

Jur Fijen heeft voor zijn afstudeeronderzoek aan de Hogeschool van Amsterdam (HVA) in samenwerking met Infranea een keuzemodel ontwikkeld voor het configureren van een rijsimulator.

Bekijk document
Arbeidsveiligheid bij tunnelbouw en -renovatie
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Arbeidsveiligheid bij tunnelbouw en -renovatie

Auteurs:
Koene et al.
Uitgever: COB
Uitgave: 23 december 2024 | Geüpload op: 24 december 2024

Een leidraad die houvast biedt voor het herkennen, voorkomen en beheersen van arbeidsveiligheidrisico’s tijdens bouw, renovatie en onderhoud van tunnels.

Bekijk document
Het venijn van redundantie
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Het venijn van redundantie

Auteurs:
P. Overduin
Uitgever: Movares
Uitgave: 8 oktober 2019 | Geüpload op: 31 oktober 2019

In de praktijk blijkt sprake te zijn van een te vanzelfsprekend toepassen van redundantie in het tunnel-besturingsnetwerk (in de breedste zin) en in subsystemen van tunnels. Het gebruik van redundantie is ‘common practice’, maar gezien de kosten/baten niet noodzakelijkerwijs ‘best practice’.

Bekijk document
Tunnelveiligheid voor lijnbuschauffeurs
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Tunnelveiligheid voor lijnbuschauffeurs

Auteurs:
R. Beij, B. van den Horn
Uitgever: KPT
Uitgave: 18 september 2020 | Geüpload op: 18 september 2020

Het standaard handelingsperspectief voor lijnbuschauffeurs op (rijks)wegen is anders dan in wegtunnels. Het KPT heeft in afstemming met het Bureau Veiligheidsbeambte van Rijkswaterstaat enkele bestaande specifieke instructiekaarten omgevormd naar een meer algemene instructie, zodat lijnbuschauffeurs kunnen bijdragen aan een hoger niveau van tunnelveiligheid.

Bekijk document
LINK
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Tips tegen tunnelvrees

Auteurs:
motorrijdenexpert.nl
Uitgever: motorrijdenexpert.nl
Uitgave: 26 augustus 2017 | Geüpload op: 10 april 2017

Het aantal tunnels stijgt. Niet alleen landen als Duitsland, Zwitserland, Italië en Noorwegen, maar ook Nederland kent behoorlijk wat tunnels. Er zijn veel mensen die last hebben van een beklemmend gevoel bij het rijden in een tunnel. Dat kan variëren van angst voor onverwachte situaties tot echte claustrofobie. Daarom een aantal tips voor het rijden in tunnels.

Bekijk document
PDF
Presentatie

Automatic incident detection, Elbe tunnel Hamburg

Auteurs:
-
Uitgever: LSBG
Uitgave: 1 oktober 2015 | Geüpload op: 19 december 2016

De organisatie Landesbetrieb Straßen, Brücken und Gewässer Hamburg (LSBG) wilt graag incidenten in de Elbetunnel automatisch kunnen detecteren. In deze presentatie worden twee mogelijke detectiesystemen met elkaar vergeleken.

Bekijk document