Naar kennisbank
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Tunnel support and lining: recommendations for use of convergence-confinement method

Algemene informatie

Auteur P. Gesta
Uitgever Aftes
Gepubliceerd 1 mei 2016

Toepassingen

Tunnels Ondergrondse inrichting

Samenvatting

Het ontwerp van tunnelondersteuning is nog steeds een zeer controversieel onderwerp. Recente ontwikkelingen in de grond- en rotsmechanica stellen ingenieurs nu in staat een minder niet-representatieve benadering te hanteren bij het analyseren van de processen die betrokken zijn bij de reactie van grond en gesteente op door de mens gemaakte constructies die ermee in contact komen zoals: keerwanden, diepwanden, tunnelbekledingen, funderingen van gebouwen, verankeringen mits de juiste metingen worden uitgevoerd voor, tijdens en wijziging van de bouw. Vanuit dit oogpunt,...

Het ontwerp van tunnelondersteuning is nog steeds een zeer controversieel onderwerp. Recente ontwikkelingen in de grond- en rotsmechanica stellen ingenieurs nu in staat een minder niet-representatieve benadering te hanteren bij het analyseren van de processen die betrokken zijn bij de reactie van grond en gesteente op door de mens gemaakte constructies die ermee in contact komen zoals: keerwanden, diepwanden, tunnelbekledingen, funderingen van gebouwen, verankeringen mits de juiste metingen worden uitgevoerd voor, tijdens en wijziging van de bouw.

Vanuit dit oogpunt, moderne methoden voor tunnelondersteuning ontwerp zijn even representatief als vergelijkbare methoden, maar ook het gebruik van deze methoden vereist dezelfde omzichtigheid bij het interpreteren van de resultaten van theoretische analyse en een besef van de noodzaak om deze resultaten te vergelijken met de werkelijke omstandigheden zoals vastgelegd tijdens de bouw.

De AFTES-aanbevelingen moeten niet worden beschouwd als onfeilbare regels die een strikte overeenstemming tussen theorie en werkelijkheid garanderen, maar gewoon als richtlijnen die het de ingenieur gemakkelijker maken om deze methoden correct te gebruiken. Het succes zal voornamelijk afhangen van de representativiteit van de parameters kwaliteit van technische metingen.

Gerelateerde documenten

Werkwijzer monitoring zinktunnels versie 2.0
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Werkwijzer monitoring zinktunnels versie 2.0

Auteurs:
Brenda Berkhout, Mark van der Heijden e.a.
Uitgever: COB
Uitgave: 20 januari 2026 | Geüpload op: 27 januari 2026

De Werkwijzer monitoring zinktunnels is gericht op het inrichten van een monitoringsysteem in een tunnel, in samenhang met het daaropvolgende proces van data-analyse, data-interpretatie, het uitvoeren van een conditiebepaling van de tunnel en het voorspellen van toekomstig gedrag. De werkwijzer is bedoeld ter ondersteuning van de besluitvorming over monitoring: wat moet er worden gemonitord, op welke manier en met welke frequentie? Daarbij gaat het vooralsnog om het verzamelen van data voor wetenschappelijk onderzoek (door PhD-, PDeng- en MSc-studenten).

Bekijk document
PDF
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Schade Oostbuis Westerscheldetunnel

Auteurs:
E. Sonke
Uitgever: Arcadis
Uitgave: 27 november 2023 | Geüpload op: 6 mei 2024

In juni 2023 is door de N.V. Westerscheldetunnel opdracht gegeven aan Arcadis Nederland BV (hierna Arcadis) om de stabiliteit van de constructie te beoordelen, de mogelijke oorzaak van de schade te onderzoeken en te adviseren over de te nemen maatregelen.

Bekijk document
Monitoring strategy for immersed tunnels vs1
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Monitoring strategy for immersed tunnels vs1

Auteurs:
Brenda Berkhout, Mark van der Heijden
+1
Andere auteurs:
Carolina Vermeulen-Lantinga e.a.
Uitgever: COB
Uitgave: 30 oktober 2022 | Geüpload op: 31 oktober 2022

The Submerged Tunnel Monitoring Method is aimed at setting up a monitoring system in a tunnel, in conjunction with the subsequent process of data analysis, data interpretation, performing a tunnel condition assessment, and predicting future behaviour. The manual is intended to support decision-making about monitoring: what should be monitored, in what way, and with what frequency? For the time being, this concerns the collection of data for scientific research (by Ph.D., PD, and MSc students).

Bekijk document
XLSX
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Voorbeeld meetrapport exploitatiefase boortunnels

Auteurs:
-
Uitgever: COB
Uitgave: 16 januari 2024 | Geüpload op: 16 januari 2024

Dit Excel-document kan als gebruikt worden als voorbeeld van een meetrapport tijdens de exploitatiefase van een boortunnel.

Bekijk document
PDF
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

3D-scan Tunnel Pannerdensch Kanaal

Auteurs:
S. Verleysen
Uitgever: ProRail/Iv-Infra
Uitgave: 18 juli 2019 | Geüpload op: 16 januari 2024

Rapport van een 3D-scan in de boortunnelbuizen van de spoortunnel onder het Pannerdensch Kanaal met als doel de onrondheid en vervormingen te kunnen bepalen.

Bekijk document
PDF
Kennisdocument of (onderzoeks)rapport

Rapport nuldeformatiemeting Corbulotunnel

Auteurs:
A. Lammers
Uitgever: ProRail/Iv-Infra
Uitgave: 24 februari 2023 | Geüpload op: 16 januari 2024

Dit betreft het rapport van de nuldeformatiemeting die Iv-Infra in de periode van 21 oktober tot 2 december 2022 heeft uitgevoerd in de Corbulotunnel (RijnlandRoute).

Bekijk document
COB AI