Technology return: ja of nee?
Brenda Berkhout, coördinator Tunnels en Bouwputten: “De grote groep deelnemers reageerde enthousiast op de stellingen. Bijzonder was dat niemand het eens was met de stelling ‘Kennis is macht: niet delen maar concurreren’, wat aangeeft dat iedereen graag kennis wil delen. Maar hoe we dat het beste kunnen stimuleren, daarover zijn de meningen verdeeld. De strakke planningen van tegenwoordig bieden eigenlijk geen ruimte om innovatie onderdeel te maken van de opdracht. Als alternatief werd een budget buiten het contract genoemd of het meer vrijlaten van aannemers. Met de mensen die hun visitekaartje hebben afgegeven willen we kijken hoe we als COB innovatie in projecten kunnen stimuleren .”
(In)zicht in kabels en leidingen
Richard van Ravesteijn, coördinator Kabels en Leidingen: “Het was een geslaagde sessie, die vooral heeft bevestigd wat we al vermoedden. We wilden van het netwerk weten wie volgens hen bewust gemaakt moet worden van de kabels- en leidingenproblematiek. Dat bleken inderdaad de niet-specialisten te zijn, dus meer de bestuurders en beleidsmedewerkers. De reacties in de zaal gaven aan dat het voor hen soms lastig is de juiste informatie te vinden. Het vroeger benoemen van vraagstukken is een belangrijk aandachtspunt, waarbij mogelijk een rol is weggelegd voor toezichthoudende instanties. Ook zou er gewerkt kunnen worden aan het zichtbaar maken van de problematiek en de kwaliteit van projectmanagement. Dit zijn voor ons goede aanknopingspunten voor de workshop van volgend jaar.”
Meer nieuws:
Kenniscentrum Tunnelveiligheid
Op het congres werd het al even genoemd: het COB krijgt een belangrijke rol in het nieuwe Kenniscentrum Tunnelveiligheid dat het ministerie van IenM wil instellen. Samen met het NIFV en andere betrokken partijen werkt het COB momenteel het vooronderzoek uit tot een dusdanig concreet plan, dat de organisaties per 1 juli 2013 invulling kunnen gaan geven aan het Kenniscentrum.
Twee nieuwe platforms
Op 5 november jl. is het Platform O&O van start gegaan, een nieuw initiatief dat zich richt op integraliteit bij gebiedsontwikkeling: hoe verbinden we de ondergrond met ruimtelijke ordening? Het Platform O&O vormt hiermee de schakel tussen de andere COB-onderzoeksgebieden. Het Platform Veiligheid is ondertussen toe aan zijn tweede bijeenkomst. Na de start op 4 september jl. wordt er in januari gesproken over leren van (bijna) incidenten. Op onze website vindt u over beide platforms meer informatie.