Aanleiding
Ontwikkelingen in sensortechnologieën, IoT en dataanalyse bieden unieke kansen om civiele tunnels ‘intelligent’ te maken. Denk aan realtime updates geven over hun status en de prestaties van componenten en de veiligheid van het systeem.
Om deze technieken toe te passen en metingen te vertalen naar betrouwbaarheid en een voorspelde levensduur van de tunnel, moet de sector meer inzicht krijgen in de mechanismen die de betrouwbaarheid, beschikbaarheid en het veiligheidsniveau van tunnels bepalen.
Daarvoor moet de sector technologieën implementeren om alle relevante gegevens te verzamelen en zo een optimale onderhoudsplanning mogelijk te maken. Dit geldt zowel voor de beoordeling van de betrouwbaarheid en beschikbaarheid van bestaande civiele tunnels, als voor de betrouwbare bepaling van de scope van renovaties en de aanleg van nieuwe civiele tunnels.
Doelstelling
Het doel van het onderzoeksprogramma Future proof tunnels (pdf, 796 KB) is om tunneleigenaren een set instrumenten te bieden. Hiermee krijgen ze inzicht in de actuele status van de civiele tunnel en kunnen ze rationele en kosteneffectieve beslissingen nemen voor het onderhoud en de renovatie van civiele tunnels.
Aanpak
De PhD’ers van deelprojecten 3 en 4 zijn in februari gestart met hun onderzoek en hebben kennisgemaakt met de begeleidingscommissie en de PhD’ers van deelprojecten 1 en 2 en de postdoc van deelproject 5. Eerder is op 19 november 2025 door het projectteam een nieuw voorstel (FPT3) ingediend bij TKI. Dit voorstel is, met enkele aanpassingen, goedgekeurd en betreft het uitbreiden van het dataplatform met AI-functionaliteiten en het maken van een proefopstelling. De projectleider proefopstelling en de projectleider dataplatform preciseren de plannen met het wetenschappelijke team. De structuur van TKI is in Q4 van 2025 gewijzigd. De uitvoering van het FPT-onderzoek sluit hierop aan.
Deliverables
Onderstaande tabel toont alle deliverables die voor dit project zijn vastgesteld. Per deliverable ziet u de verwachte opleverdatum en de status uit de meest recente voortgangsrapportage. Klik op een deliverable voor een toelichting van de status. Is een deliverable gereed en beschikbaar, dan wordt u na het klikken doorgestuurd naar het betreffende document of de publicatie.
| Omschrijving | Verwacht / Status | Verwacht | Status |
|---|---|---|---|
|
Programmeersessies TKI Deltatechnologie met TNO, Deltares, RWS
|
Q4 2026
Op schema
|
Q4 2026 | Op schema |
|
Eerste sessies zijn gehouden. ProRail en TenneT zijn aangesloten. Daarnaast zijn op verzoek van TKI ook sessies voor kabels en leidingen gehouden. De doelstelling: gezamenlijke onderzoeksagenda voor de komende jaren.
|
|||
Activiteiten
Hieronder staan de activiteiten die in het afgelopen halfjaar zijn uitgevoerd binnen dit project.
Voortgangsoverleggen begeleidingscommissies Degradatie en Deformatie maart en juni
Q1 2026
Programmeersessie tunnels
Q2 2026
Programmeersessie kabels en leidingen
Q2 2026
Deelnemers
ARCADIS Nederland B.V.
AMERSFOORT
TU Delft Faculteit Civiele Techniek & Geowetenschappen
DELFT
Bart Duijvestijn
Coordinator
Wout Broere
Projectleider
Projectparticipatie
Organisatie details
Meer weten of deelnemen?
De projectleider is Wout Broere. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met ellen.vaneijk@cob.nl of met het COB kantoor via 085 – 4862 410.